DOMÁCÍ PÉČE O VAŠE ÚSTA
V péči o zuby a dásně, v rámci prevence jejich onemocnění, je vždy nejdůležitější mechanické odstranění zubního plaku z povrchu zubu. K tomuto účelu je dostupná celá řada pomůcek, viz níže. Jako doplněk k tomuto čištění slouží zubní pasty a ústní vody.
Manuální kartáček
Elektrický kartáček
Na trhu jsou dvě základní verze: oscilační a sonický elektrický kartáček. Oscilační otáčí hlavicí v částečných kruzích, sonický kartáček pohybuje štětinkami jen v jednom směru podobném vibraci.
Jednosvazkový kartáček
Čištění s jednosvazkovým kartáčkem slouží zároveň i k prospěšné masáži dásní.
MEZIZUBNÍ POMŮCKY
Prostory mezi zuby tvoří významnou plochu (až 40%), na které ulpívá zubní plak a v kterých často zůstávají zbytky jídla. Pokud se mezizubní prostory v rámci domácí péče nečistí, hrozí zde vznik kazů i zánětu dásní. Pomůcky na čištění těchto kartáčkem nedostupných míst jsou nejčastěji mezizubní kartáčky a zubní nit.
Mezizubní kartáčky
Zubní nit, flosspic
Při čištění zubní nití je potřeba postupovat opatrně a vyvarovat se poranění dásní. Správnou metodu by s vámi měla nacvičit vaše dentální hygienistka.
Pro snazší čištění nití lze použít pomůcku, která se nazývá flosspic. Flosspic významně usnadňuje manipulaci se zubní nití a snáze se s ním dočišťují i hůře dostupná místa.
Superfloss
ZUBNÍ PASTY a ÚSTNÍ VODY
Je potřeba zdůraznit, že zubní pasty ani ústní vody nedokáží odstranit plak ze zubu, pouze ho narušují a zneškodňují bakterie. Pro úspěšné a důkladné vyčištění je vždy potřeba zuby mechanicky očistit (setřít plak z jejich povrchu) kartáčkem a mezizubními pomůckami.
Zubní pasty
Ústní vody
Vždy je vhodné si přečíst příbalový letáček s návodem k dané ústní vodě.
PÉČE O DĚTSKÉ ZUBY
V rámci péče o dětská ústa je potřeba dodržovat několik zásad:
- čistit od prvních zoubků dítěte, 2x denně
(nejdříve “prsťáčkem”- speciálním kartáčkem na prst nebo gázou)
- u menších dětí dočišťovat zuby po každém čištění
- u starších dětí kontrolovat vyčištění a případně zuby dočistit
- kontrolovat růst nových zubů a v okamžiku, kdy zub prořeže do úst, ihned dané místo čistit
- na čištění zubů dát dítěti měkký kartáček s malou hlavičkou (pro lepší manipulaci v malých dětských ústech), zábavnější alternativou pro dítě může být elektrický kartáček
- na dočišťování zoubků dítěte používat jednosvazkový kartáček (hlavička jednosvazkového kartáčku lépe vyčistí drobné dětské zoubky a umožní částečně vyčistit i širší mezizubní prostory)
- používat pastu vhodnou pro daný věk dítěte (pasty se liší obsahem fluoridů), v množství velikosti hrášku (u nejmenších dětí stačí štětinky pastou jen potřít)
- čištění se snažit pojmout jako hru a dítě motivovat
- dodržovat správná výživová opatření (viz. Strava a zdravé zuby)
PÉČE O ROVNÁTKA
Rovnátka se dělí na dva typy:
- snímací (“vyndavací” rovnátka)
- fixní – (rovnátka “napevno”)
Snímací rovnátka vyžadují očištění manuálním kartáčkem vždy před nasazením a po vyndání z úst. Očištění nevyžaduje zubní pastu, pouze zubní kartáček a obyčejné mýdlo. Minimálně jednou týdně je doporučeno vložit rovnátka do ústní vody nebo do roztoku připraveného ze speciálních čistících tablet určených pro tento účel.
Fixní rovnátka představují pro bakterie velkou řadu zákoutí a míst, ve kterých se mohou hromadit a škodit zubům i dásni. Rovnátka tedy vyžadují výbornou hygienu, která by měla být prováděna nejlépe po každém jídle. Plak, který z okolí rovnátek neočistíme, může mít za následek vznik bílých odvápněných skvrn na sklovině, v horším případě zubních kazů.
Pro péči o zuby s rovnátky jsou doporučovány hlavně: měkký manuální kartáček a jednosvazkový kartáček. Mezizubní kartáčky se v případě rovnátek využívají jak mezi zuby, tak i pod drátek spojující zámečky. Do příliš úzkých mezizubních prostor je doporučován superfloss.
PÉČE PO CHIRURGICKÝCH VÝKONECH V ÚSTECH
Po stomatochirurgických výkonech v ústech je vždy potřeba udržovat operované místo čisté. Pravidelné očišťování zubního plaku z rány je pro hojení nejdůležitější. Dané místo tedy při čištění nevynechávejte, pouze dbejte zvýšené opatrnosti v okolí stehů. Na čištění operované lokality je vhodný zejména jednosvazkový kartáček a nebo velmi jemný manuální kartáček. Mechanické očišťování zubního plaku může doplnit ústní voda, pokud ale ošetřující neurčil jinak.